Ile kosztują Cię nieodpowiednie rękawice?Co mają ze sobą wspólnego RMS Titanic i osoby poszkodowane w wyniku stosowania niewłaściwych środków ochrony indywidualnej (PPE)?

Niestety, w obu sytuacjach osoby biorące udział w wypadku nie były w pełni świadome grożącego im niebezpieczeństwa, dopóki nie było za późno.

Oto dobra wiadomość: Wypadkom spowodowanym przez pracowników noszących nieodpowiednie dla danej pracy środki ochrony indywidualnej można w dużym stopniu zapobiec - pod warunkiem, że zastosuje się właściwe środki ostrożności.

Czy pamiętasz czasy, kiedy skórzane rękawice były jedyną opcją dostępną na rynku? Już nie, teraz jest duży wybór. Dzięki postępowi technologicznemu i wysokiej jakości materiałom dostępnym obecnie na rynku, producenci rękawic są w stanie zaprojektować rękawice robocze, które oferują znaczne korzyści pracownikom w określonych zastosowaniach i branżach. Z tego powodu ważne jest, aby wybrać rękawice, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane specjalnie do potrzeb wykonywanej pracy i chronią ręce przed zagrożeniami związanymi z pracą.

Tłumaczenie: Jedna rękawica nie

pasuje do wszystkich.

Wydaje się oczywiste, prawda?

Nadal nosisz niewłaściwe rękawice

Możesz wierzyć lub nie, ale kiedy eksperci od rękawic przeprowadzają ocenę bezpieczeństwa dłoni, jednym z największych problemów nie jest to, że pracownicy nie noszą rękawic, ale to, że nie noszą właściwych rękawic. Dzieje się tak często dlatego, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy nie są świadomi, że narażają się na tak duże ryzyko, nosząc rękawice, które zostały zaprojektowane do innych zastosowań.

Osoby, które nie doświadczyły w ostatnim czasie wzrostu liczby urazów rąk w miejscu pracy, raczej nie zastanawiają się nad tym, czy noszą właściwe rękawice, ale w rzeczywistości jest to niezwykle ważne. Chociaż pracownicy mogą czuć się nieco przywiązani do rękawic, do których przywykli, nie jest tajemnicą, że noszenie niewłaściwych rękawic ma bezpośredni związek z liczbą wypadków w miejscu pracy, a także z ich ciężkością.

Kontynuując tycjanowską analogię, jest to tak zwany efekt góry lodowej.

Chociaż w danej chwili założenie niewłaściwej rękawicy może nie wydawać się wielkim problemem, w rzeczywistości jest to wierzchołek góry lodowej - takiej, która rozciąga się na długości kilku pięter oceanu i jest pełna niepotrzebnych zagrożeń oraz kosztownych ukrytych kosztów.

To dość przerażające, gdy pomyślisz o tym w ten sposób, prawda? Co więc można zrobić, aby złagodzić ten problem?

Opracuj skuteczny program ochrony osobistej

Nawiąż współpracę ze specjalistą ds. bezpieczeństwa i poproś go o przeprowadzenie audytu w Twoim miejscu pracy. Poproś go, aby wziął pod uwagę różne zagrożenia, z którymi pracownicy zetkną się podczas pracy, a także charakter środków ochrony indywidualnej, które pracownicy obecnie noszą.

Czy Twoi pracownicy mogliby skorzystać z rękawic zapewniających nieco lepszą ochronę przed przecięciami? Czy obawy budzą otarcia? Czy potrzebna jest lepsza przyczepność w warunkach oleistych? Wszystkie te kwestie - wraz z wszelkimi innymi, które dotyczą zdolności pracownika do wykonywania pracy w sposób skuteczny, ale bezpieczny - powinny być wzięte pod uwagę. W ten sposób specjalista ds. bezpieczeństwa może zapewnić, że wybrany sprzęt ochrony osobistej spełnia zarówno wymagania danej pracy, jak i różne zagrożenia w miejscu pracy.

Wciąż nie jesteś przekonany, dlaczego tak ważne jest, aby każdy nosił najlepsze rękawice do pracy? Może przekonają Cię te statystyki dotyczące urazów dłoni:

Średnio około 23% wypadków w miejscu pracy jest związanych z dłońmi.

Zmniejszenie ilości odpadów; zwiększenie produktywności

Upewnienie się, że pracownicy noszą odpowiednie rękawice, nie tylko zmniejszy ilość odpadów PPE wytwarzanych przez Twój zakład, ale także może zwiększyć wydajność pracowników i zgodność z przepisami. Im lepiej rękawice są dostosowane do wykonywanego zadania, tym większe prawdopodobieństwo, że pracownicy będą chcieli je nosić. Jeżeli chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy na kosztach środków ochrony osobistej, wprowadzenie programu prania rękawic zapobiegnie konieczności ich częstej wymiany.

Zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa w miejscu pracy to nie wybór, to wymóg. Sekcja 1910.138 Ustawy o bezpieczeństwie i higienie pracy (OSHA) stanowi, że pracodawcy muszą wybrać i wymagać od pracowników stosowania odpowiedniej ochrony rąk, gdy ich ręce są narażone na którekolwiek z poniższych czynników:

  • Absorpcja substancji szkodliwych przez skórę
  • Oparzenia chemiczne
  • Poważne skaleczenia i zranienia
  • Oparzenia termiczne i szkodliwe skrajne temperatury
  • Poważne zagrożenia związane z otarciami i przekłuciami

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto poświęcić czas i pieniądze na ponowną ocenę obecnych środków ochrony osobistej i czy są one najlepszym wyborem dla Twojej branży, krótka odpowiedź brzmi: tak - jest to więcej niż

warte. Jak widać, wdrożenie odpowiedniego programu ochrony rąk w Twoim miejscu pracy jest nie tylko dobrym pomysłem, ale ma wręcz kluczowe znaczenie.

Nie jesteś pewien, czy Twoi pracownicy noszą najlepsze rękawice do danego zadania? Poproś eksperta

ds. rękawic, aby przeprowadził bezpłatną analizę bezpieczeństwa dłoni i audyt rękawic.

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy w Industrial Safety & Hygiene News (ISHN) 1 września 2016 r.

O firmie Ray Dibello Właściciel firmy Group Dibello and Safety Group, sprzedającej produkty przemysłowe, zdrowotne i bezpieczeństwa dla rynku dystrybutorów w Quebecu i wschodnim Ontario.

Przeczytaj więcej o Ray Dibello